ię słoneczną i wiatrową, biomasę i energię geotermalną.
Duże systemy fotowoltaiczne są tańsze ekonomicznie i technicznie. Istnieją duże systemy dachowe, na przykład w budynkach rolniczych lub halach przemysłowych. W ostatnich latach w Niemczech zbudowano również znacznie większe systemy otwartej przestrzeni. Ustawa o odnawialnych źródłach energii określa kategorie obszarów, za które wypłacane jest wynagrodzenie. Na przykład wolnostojące kolektory słoneczne nie mają prawa do wynagrodzenia. Idealnie byłoby, gdyby fotowoltaika zrzeszała obszary wstępnie zanieczyszczone, które nie mogą być wykorzystywane ani do celów rolniczych, ani do celów osadniczych i przede wszystkim mają niewielkie znaczenie dla ochrony przyrody. Duże zakłady powodują, że ceny produkcji spadają z powodu większych wolumenów rynkowych, a także dają nowe impulsy do rozwoju technologicznego.
Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika nic
Dzisiaj możemy korzystać z energii odnawialnej, chociaż jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe. Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika nic nikomu nie mówiła. Coś tam słyszeliśmy o energii odnawialnej, ale w nią nie wierzyliśmy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Mamy coraz większą świadomość i wiemy, że energia odnawialna to przyszłość, w którą warto inwestować już teraz.
Dlatego nikogo chyba już nie dziwi, że na dachach pojawiają się coraz częściej kolektory słoneczne. Nadal jest to kosztowna inwestycja, ale znacznie tańsza niż w przeszłości. Można również się starać o różne dotacje dzięki którym koszt montażu kolektorów słonecznych jest znacznie tańszy.
W przyszłości zapewne każdy będzie posiadać panele słoneczne na swoim dachu. Być może nawet będzie to wymagane przez państwo, ponieważ dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zakłady energetyczne nie byłyby już potrzebne i ludzie mieliby więcej pieniędzy oraz dbaliby o środowisko. Odnawialna energia ma same plusy.
Ich rola będzie rosła bo nurtu
Są to odnawialne źródła energii. Ich rola będzie rosła, bo nurtu rzek nawet w ZSRR nie odwrócono. A OZE są w głównym nurcie.
Jest kilka źródeł OZE. My tutaj zajmiemy się tu energią elektryczną pod nazwą: fotowoltaika, kolektory słoneczne i energia odnawialna.
Na początku było słońce. To właśnie nasza energia odnawialna.
W naszej szerokości geograficznej niekiedy wystarczy kilka dni lata , aby zapewnić Ci, jako właścicielowi przydomowej elektrowni, wyprodukowanie takiej ilości energii, ile zimą przez cały miesiąc. Nie martw się jednak, słońca Ci nie zabraknie. Mało tego, To w tej chwili dużo lepsza inwestycja niż lokaty długoterminowe czy też obligacje.
Na przykład, jeśli zdecydowałbyś się na inwestycję w obligacje Skarbu Państwa, to Twoja stopa zwrotu wyniesie jakieś 3,2%. O lokatach bankowych w ogóle nie mówmy, żeby się nie irytować.
Jeśli natomiast zdecydowałbyś się na inwestycję w przydomową elektrownię fotowoltaiczną, to stopa zwrotu będzie zdecydowanie wyższa — nawet na poziomie 10%.
Jak? W jaki sposób? Fachowiec wszystko wytłumaczy.
Dzięki temu inwestycja będzie znacznie tańsza
Korzystanie z energii odnawialnej jest dzisiaj możliwe, ale niestety jeszcze nie wszyscy decydują się na kolektory słoneczne. Niektórzy uważają, że takie kolektory nadal są za drogie i inwestycja zwróci się dopiero po latach. Są też tacy, którzy uważają, że fotowoltaika wcale nie pozwala na tworzenie darmowej energii elektrycznej.
W przypadku pierwszej grupy osób można jeszcze coś zdziałać. Takie osoby wiedzą, że energia odnawialna istnieje i jest skuteczna. Być może chcieliby nawet zainwestować w panele słoneczne, ale nie dysponują odpowiednią ilością gotówki. Na szczęście są dostępne różnego rodzaju dotacje, z których warto w takiej sytuacji skorzystać. Dzięki temu inwestycja będzie znacznie tańsza i więcej osób może sobie pozwolić na posiadanie kolektorów słonecznych. Zresztą już można zauważyć, że jest ich coraz więcej w naszym kraju.
W przypadku drugiej grupy nic już chyba nie można zrobić, ponieważ są małe szanse na to, że takie osoby uwierzą w darmową energię elektryczną. Takie osoby zawsze będą zależne od zakładu energetycznego.