
ię w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ nie zużywamy naszych zapasów surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Jednak z uwagi na długość dnia i sezonową intensywność promieniowania słonecznego dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie kolektorów słonecznych zaoszczędzimy około 60% rocznej energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody. Dodatkowo, kolektory płaskie, które stanowią najlepsze rozwiązanie w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne tj. gradobicie i uszkodzenia zewnętrzne
Jeśli jednak przyjrzymy się sprawie bliżej
Chociaż od wielu lat nieustannie słyszymy powtarzające się informacje o ociepleniu klimatu i tragicznych tego skutkach, to jednak nadal bardzo niewiele robimy na swoim własnym podwórku, aby w jakikolwiek sposób ten fenomen powstrzymać. Jeśli jednak przyjrzymy się sprawie bliżej, okaże się, że nie musimy podejmować strasznych wyrzeczeń, by Ziemia mogła wrócić do równowagi, a katastrofalne zmiany w środowisku się zatrzymały i, przynajmniej przez jakiś czas, nie posuwały tak szybko do przodu. Energia odnawialna jest do tego kluczem. Owszem, możemy przechodzić na dietę wegańską i rezygnować z noszenia naturalnych futer, ale to nadal będzie za mało. Fotowoltaika pomoże nam w pomaganiu środowisku, jeśli tylko dowiemy się o niej czegoś więcej, a później - być może - zdecydujemy się zainstalować kolektory słoneczne także u siebie w domu. Energia słoneczna wciąż jest niedoceniana, ale dzieje się tak dlatego, że ludzie po prostu niewiele o niej wiedzą. Trzeba to zmienić i zacząć działać na większą skalę, a dzięki stosowaniu odnawialnych źródeł energii natura będzie mogła odżyć i się zregenerować.
Ale co jeśli możesz zrobić coś
Czy masz już dość ciągłego wysłuchiwania z mediów, że globalne ocieplenie postępuje, środowisko naturalne stoi niemal na krawędzi zagłady, a my, ludzie, kompletnie nic z tym nie robimy i żyjemy tak, jakbyśmy mieli w zapasie co najmniej pięćdziesiąt podobnych planet? Słuchanie tego typu przekazu może denerwować, co więcej - nerwy są słuszne, jeśli jesteś człowiekiem, który naprawdę dba o planetę i nie robi nic, co mogłoby jej w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Starasz się segregować śmieci, już dawno przeszedłeś na wegetarianizm, a Twoja żona i córka nawet nie lubią naturalnych futer? Punkt dla Ciebie. Ale co, jeśli możesz zrobić coś jeszcze, zarówno dla środowiska, jak i całej swojej rodziny? Fotowoltaika to coś, co na pewno Cię zaintryguje. Kolektory słoneczne widziałeś pewnie niejednokrotnie, być może nawet zastanawiałeś się nad instalacją podobnych u siebie? Jeśli tak, to z pewnością jesteś odpowiedzialnym człowiekiem i wiesz, że energia odnawialna i jej stosowanie pomoże nie tylko naturze, ale także Twojemu domowi (oraz portfelowi), uniezależniając go od dostaw prądu z innych źródeł.
My sami musimy jednak podejmować zdecydowane
Wszelkie ruchy ekologiczne nie kojarzą się większości ludzi zbyt dobrze. Często nie wynika to ze złej woli ludzkiej, czy też niewłaściwych działań takich organizacji, ale po prostu z niezrozumienia lub błędnych przekazów w mediach, które przecież lubują się w tym, że przekazują nam zupełnie inny obraz rzeczywistości od tego właściwego. My sami musimy jednak podejmować zdecydowane kroki proekologiczne, jeśli nie chcemy, aby środowisko naturalne zostało przez nas wkrótce doszczętnie zniszczone. Nikt nie mówi, że musimy w tym celu rezygnować ze wszelkich przyjemności życiowych, ale dobrze byłoby usiąść i zastanowić się, co możemy zrobić dla Matki Natury, a przy tym także dla nas samych. Energia odnawialna i fotowoltaika mogą być tym kierunkiem, w którym powinniśmy spojrzeć i być może któremu przyjrzeć powinniśmy się nieco bardziej z bliska. Chyba wszyscy wiemy, że kolektory słoneczne dają wymierne korzyści nie tylko przyrodzie, ale również nam samym, czyli ich użytkownikom. Dlatego też grono tych ostatnich stale się powiększa, co jest z pewnością pocieszającym trendem w tych trudnych czasach.